Co zrobić: pomóż dziecku uporządkować nowe znajomości

Co zrobić: pomóż dziecku uporządkować nowe znajomości. Jak? Poproś , aby opowiedział ci jak najwięcej i dowiedz się więcej o swoich nowych nauczycieli. Niech powie, kogo i jak ma na imię, kto najbardziej nietypowe imię i imię odojcowskie, jak dostać się do tego, czy innego gabinetu. Jakie wymagania nauczyciela historii, a które nie matematyka. Wyjaśniając, w rzeczywistości, dziecko będzie się tłumaczyć sobie, w głowie duże ilości nowych informacji, – jest to bardzo znany i skuteczny odbiór. Być może sami nie raz zauważyliście, że kiedy mówisz komuś o problemie, który w żaden sposób nie można rozwiązać samemu, czasami rozwiązanie “rodzi się” w głowie, jakby samo w sobie.

NAGŁY

Po drugie, wiele piątoklasiści mogą zacząć wątpić w swoje umiejętności i zdolności, bo nowi nauczyciele mają do nich zupełnie inne wymagania i zasady oceniania, odmienne od tych, które były w szkole podstawowej. Dość często nauczyciele klas starszych bardziej rygorystycznie podchodzą do ocenienia wiedzy dziecka. Uczeń, który wcześniej był prymus, nagle w piątej klasie zaczyna przynosić czwórki, a pewny staje się . To wszystko może bardzo osłabić poczucie własnej wartości dziecka i wiarę w siebie. Może doprowadzić do tego, że dziecko przestanie kochać przedmiot przez nauczyciela, albo u niego, w ogóle, straciły chęć do nauki.

Co robić: w tym przypadku ogólne zalecenie (sprawdź łóżka dziecięce) – wspieraj swoje dziecko. Właśnie teraz musisz mu pokazać, że go kochasz, niezależnie od jego szkolnych sukcesów, co w niego wierzą i że pomoże przezwyciężyć wszystkie trudności. Tutaj można postępować w następujący sposób: opowiedz dziecku o własnych trudnościach, gdy w piątej klasie przeszli osobiście. Z jednej strony, to pomoże ci przypomnieć, że nie wszystko jest takie proste było w piątej klasie, a z drugiej – dziecko zrozumie, że nie tylko on ma takie trudności. Ta sama zasada działa w grupach psychoterapeutycznych. Przecież tam nie chodzi tylko o tym, że z ludźmi działa profesjonalny psychoterapeuta. A jeszcze i w tym, że kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że z tymi samymi problemami, co u niego, borykają się inni ludzie – łatwiej już tylko od zrozumienia, że nie jeden taki.

HEJ TY, CHŁOPAK Z TRZECIEJ ŁAWKI I DZIEWCZYNKA W ZIELONYM SWETRZE!

Jeszcze jeden problem, który często pojawia się w piątej klasie. – to depersonalizacja uczniów. Nauczyciel liceum nie może od razu zapamiętać całą klasę. W końcu składa się standardowa sytuacja: zapamiętują tylko najbardziej widoczne – to albo wzorowych-działacze, albo znanych . A pozostałych dzieci nowe nauczyciele mogą tygodniami, a nawet miesiącami nie wywoływać do tablicy, nie pytaj na lekcji, wystawiając tylko oceny z pisemnych prac.