Peter Sagan vstúpil do histórie. V Dauha obhájil titul majstra sveta!

Slovák Peter Sagan ako šiesty cyklista v histórii obhájil titul majstra sveta v cestnom závode s hromadným štartom. Z šestica Čechov na štarte dokončil preteky na 257,5 km iba Zdeněk Štybar, líder tímu obsadil 45. priečku so stratou takmer päť a pol minúty.

Sagan sa v záverečnom špurte zhruba dvadsaťčlennej vedúci skupiny presadil proti dvom bývalým svetovým šampiónom. Druhý skončil Brit Mark Cavendish a bronz získal Belgičan Tom Boonen. Dvadsaťšesťročný rodák zo Žiliny nadviazal v Dohe na svoj vlaňajší triumf z Richmondu a korunoval vynikajúci sezónu, v ktorej ovládol tiež európsky šampionát vo Francúzsku a celkové hodnotenie WorldTour.

“Nemôžem tomu uveriť a som ešte stále v šoku, ale samozrejme mám z toho víťazstva hroznú radosť.Rozhodujúce boli tie okamihy, kedy sa na bočnom vetre poľa rozdeľovalo a ja bol posledným pretekárom, ktorý sa ešte dostal do prvej skupiny, “uviedol Sagan.” Veľká vďaka patrí aj Michaelovi Kolář, ktorý mi v nej potom pomáhal, “ocenil hviezdny slovenských spurtér reprezentačného kolegu.

Čoskoro po štarte posledných pretekov tohtoročného šampionátu, na ktorý medzi 197 jazdcami nenastúpil Kolumbijčan Rigoberto urán, vyrazila vpred sedmička utečencov. Pri vlažnom tempe pelotónu získala v šestatřicetistupňovém horúčave rýchlo náskok takmer 12 minút, ale vzhľadom k Bet365-Bonus ihneď po registrácii jej zloženiu nepredstavovala väčšiu hrozbu.

Belgičania sa postarali o kľúčový moment

Po tretine pretekov sa pelotón roztrhal. vykryštalizovala veľmi silná prvá skupina, ktorá sa vydala za utečencov.Bolo v nej okrem iného šesť Belgičanov. A ako sa neskôr ukázalo, išlo o kľúčovú chvíľu závodu, lebo jazdci si postupne vypracovali veľký náskok.

Do tejto skupiny sa nestihol presadiť Štybar, ktorý bol v druhej skupine približne tridsiatich pretekárov, ktorá sa odpútala najlepšie stávkové kancelárie na internete od zvyšku štartového poľa. Jeho maximom na MS zostalo 26. miesto z Florencie 2013.

Závod čoskoro potom skončil pre zranenie pre jedného z medailových adeptov Kolumbijčanov Fernanda Gaviria, ktorý narazil ramenom do Austrálčana Lukea Durbridge, ktorý znenazdajky zastavil pri kraja cesty.

Silná skupina čoskoro pohltila utečencov a držala si priebežne minútový náskok. Štybar a spol.


začali síce manko na 26 jazdcov pred sebou viac ako 90 kilometrov pred cieľom sťahovať, ale išlo o posledný záchvev.Ďalšie útoky už neprišli.

V tú dobu bola v závode už len polovica jazdcov. Odstúpili napríklad Austrálčan Caleb Ewan a česká pätica Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Jiří valeriánky, František Sisr a Daniel Turek. Odstup oboch skupín sa chvíľu ustálil na dvoch minútach, lenže následne začal opäť narastať.

V samom závere sa ešte pokúsil individuálne uspieť Holanďan Tom Leezer, ktorý nastúpil 2,5 km pred cieľom, ani jeho útok ale úspešný nebol . V cieľovej rovinke vyrazil za druhým titulom po prvenstve v roku 2011 Cavendish, lenže potom sa oprel do pedálov Sagan a opäť po roku mohol oslavovať.

“Som trošku sklamaný. Mám skôr pocit, že som stratil zlato, než že by som vyhral striebro. Viete, ako to chodí.Chcel som byť nalepený na Saganová bicykli, čo som napokon bol, ale cesta bola zrazu zablokovaná. Snažil som sa nájsť miesto, ale musel som zastaviť a obísť Matthewsa. Dotiahol som sa ešte na Boonen, ale na Sagana už to bolo neskoro, “opísal záver pretekov Cavendish.

Štybar došiel v pokoji so svojou skupinou.” Tak teraz už viem, aké máte pocity v pekle. Ale na neho je ešte skoro…Gratulácia Petrovi, už teraz je legendou, “uviedol na svojom twitterovom účte tridsaťročný Štybar, stajňový kolega tretieho Boonen z tímu Etixx-Quick-Step.

Muži ( 257,5 km):
1. Sagan (SR) 5:40:43, 2. Cavendish (Brit.), 3. Boonen (Belg.), 4. Matthews (Austr.), 5. Nizzolo (Tal.), 6. Boasson Hagen, 7. Kristoff (obaja Nór.), 8. Bonnet (Fr.), 9. Terpstra (Niz.), 10.Van Avermaet (Belg.) Všetci rovnaký čas,…45. Štybar -5: 26, Hačecký, Kaňkovský, poľnej, Sisr, Turek (všetci ČR) všetci nedokončili.

stávkovej kancelárie online